Limusiin

Limusiini tõug on algupäraselt pärit Prantsusmaalt Limousini ja Marche regioonidest, kus neid peeti aastaringselt väljas küllaltki karmis kliimas. Kasutati nii veoloomadena kui ka lihatootmiseks. Esimene tõuraamat avati 1960. Näiteks Kanadasse jõudis 1968ndal aastal. Aktiivne levik maailmas algas pärast aastat 1960. Praegu levinud rohkem kui 70 riigis Soomest Hiinani, loomulikult ka Ameerikas. Eestis pandi limusiini tõu aretusele alus 1995ndal aastal, mil Karistu Õppetalu tõi esimesed mittetiined mullikad ja pulli Lasse 98405 Soomest. Loomad kasvasid Eestis ilusti ja nendest sai alguse seni üks suurimaid lihaveisekarju Eestis – OÜ Karistu Rantšo lihakari. Alates aastast 2003 on Eestisse imporditud 253 limusiini tõugu veist, enamasti tõupulle. Eestis on limusiini tõug jõudluskontrolli alusel veiste arvestuses teisel kohal – 25% kõikidest jõudluskontrollialustest. PRIA andmetel on limusiin kolmandal kohal. 2011nda aasta andmetest andis limusiini tõug kõikidest realiseeritud veistest parimaid tulemusi.

Kasvult keskmine ja suur tõug. Värvuselt varieeruvad nad pruunikaskollastest kuni punakaspruunideni. Silmade ümber heledad ringid. Samuti on heledamad ninaosa ja jalad. Pullid reeglina tumedamad. Suhteliselt pikk kere, lai selg ja peen luustik. Väga tugevad lihased, suhteliselt väike pea. Üldjuhul sarvedega, kuid levib ka geneetiliselt nudi isend. Karva kasv sõltub klimaatilistest tingimustest. Laudjas on kergelt luipu, pikk ja lai. Sellest ka kerge poegimine ja väike vasikate suremus. Limusiini ammedel on head emaomadused ning piisav hulk piima vasikate üleskasvatamiseks. Limusiini tõugu veised sobivad kasvatamiseks nii karjamaal kui ka laudatingimustes, samuti kõikide söödatüüpide järgi. Tapaküps igas vanuses. Kasvatatakse puhasaretuseks ja ristamiseks.

Väga suur rümbasaagis ja head lihaomadused. Tõu tunnusjooneks ongi lahja liha ja väga hea söödakasutus. Liha on õrn ja heade lihaskiududega ning madala rasvasisaldusega. Tugev lihasus on kõrge päritavusega tunnus järglastele.

Sünnimass 40-43kg, täiskasvanud loomade kehamass pullidel 1000-1200kg, lehmadel 650-850kg. Tapasaagis  kuni 65%.

2018 November seisuga on Eestis 5284 Limusiini ammlehma.