Simmental

Simmentali tõug pärineb Simmeli orust Šveitsist. Umbes 100 aastat levis ta Kesk-Euroopasse ja sealt edasi teistesse maadesse. Esimene tõuraamat 1806ndal aastal. Tõug on tuntud kui üks parimaid kohanejaid – seda kasvatatakse kõikidel kontinentidel ja on hinnanguliselt arvukuselt teisel kohal maailmas. Laialdane levik ja pikaajaline aretustöö on toonud kaasa tõuomaduste paljususe eri piirkondades. Euroopas on kasutusel nii piima- kui ka lihatootmisel, aretuses tehakse neil liinidel vahet. Seetõttu on paljudes riikides eraldi piima- ja lihaaretusliinid.  Esimesed simmentali tõugu veised – pullid Husar 92001 ja 10 tiinet mullikat saabusid Eestisse Rootsist Karula Rahvusparki 2003ndal aastal Kalmer Visnapuu algatusel. 

Suure kehaehitusega. Värvuselt reeglina valge-punasekirjud, kuid esineb palju ka teisi värvivariatsioone. Pea ja jalgade alaosa on enamikel loomadel valged. On nii sarvekandjaid kui ka nudisid. Pikk ja sirge seljajoon ning tugevad lihased. Väga sõnakuulelik ja sõbralik tõug. Lehmikute eluiga kuni 12 aastat ja neil on suhteliselt kõrge piimatoodang. Ammlehmad paistavad silma ka oma rahuliku iseloomu ja kõrge viljakusega. Neil sünnib ka rohkem kaksikvasikaid. Üldjuhul sünnivad vasikad suure luustikuga, mistõttu on vajalik jälgida, et ei oleks poegimisraskusi. Tänu ammlehmade kõrgele piimatoodangule on ka vasikatel kõrge ööpäevane juurdekasv. Simmentali tõug on sobilik ristamiseks enamike väiksemate tõugudega või ka suuremate tõugudega. Simmental annab edasi head piimatootlikkust. Sobib paremini intensiivsesse söötmisskeemi, kuid tõug saab ka hakkama vaid rohusöödalise ratsiooniga.

Simmentali liha on hinnatud hea marmorsusega ning rasvasisaldusega. Peamiselt rohusöödal kasvav liha on rikkam oomega-3 rasvhapete poolest, mis väga intensiivselt nuumatud lihaveistel puuduvad.  

Sünnimass 44-48kg, 200 päeva vanuselt kaaluvad pullikud 332kg ja emastel 290 kg. Täiskasvanud loomade mass pullidel 1000-1200, lehmadel 600-800kg. Tapasaagis kuni 60%.

2018 November seisuga on Eestis 3840 simmetali  ammlehma.